• ihlassondakika
  • ihlassondakika
  • +ihlassondakika
  • ihlassondakika
  • RSS
 

Başbakan Yıldırım; Gerekirse MHP ile ortak etkinlik yapabiliriz

Başbakan Yıldırım; Gerekirse MHP ile ortak etkinlik yapabiliriz

Başbakan Binali Yıldırım Malta temasların kapsamında Malta Başbakanı Joseph Muscat ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Yıldırım MHP liderinin Ak partiyle ortak referandum kampanyası yapılabileceğiyle ilgili genelge yayınlamasını değerlendiren Yıldırım, Gerekirse bazı ortak etkinlikler de yapabiliriz dedi. Sorunun Türkiye'yle ilgili olduğunu söyleyerek Malta başbakanından izin isteyen Yıldırım, Bu biraz içeriyle ilgili soru oldu. Kusura bakmayın. Bizim bir halk oylaması var. 16 Nisan'da yapılacak. Anayasamızda önemli bir değişiklik yapıyor. Yapılan değişiklik aslında yönetim sistemini, parlamenter sistemden, Başkanlık sistemine geçişi öngörüyor. Cumhurbaşkanlığı sistemine geçişi öngörüyor. Bunu vatandaşa soracağız. MHP ile Ak parti olarak biz bu değişikliği parlamentoya uzlaşarak getirdik. Bir amaç birliğimiz var. MHP de bu değişikliğin lehinde bir kampanya yapıyor. Biz de aynısını yapıyoruz. O bakımdan söylemlerimiz benzer olması gayet doğal. Gerekirse bazı ortak etkinlikler de yapabiliriz.” dedi.

AB'YE FASIL AÇIN ÇAĞRISI

Maltalı bir gazetecinin Türkiye'ye bazı gazeteciler girişinin yasaklandığı ve basın özgürlüğü konusunda sıkıntı yaşandığı öne süren bir soru sorması üzerine Başbakan Binali Yıldırım AB'ye fasıl açması çağrısında bulundu. Gazetecilikle terör faaliyetlerinin birbirinden ayrılması gerektiğini söyleyen Yıldırım, Bir algı operasyonuyla, Türkiye'de basına karşı, basın özgürlüğüne karşı bir durum varmış gibi gösteriliyor. Avrupa için basın özgürlüğü çok önemli, hukuk devleti olmak çok önemli. 23'üncü ve 24'üncü fasıllar, adalet ve basınla ilgili AB fasılları açsın. Ne söyleyeceklerse söylesinler, biz de cevabımızı verelim. Malta'nın dönem başkanlığı içinde bu fasıllar açılsın. Bütün bu konularla ilgili hepsini görüşmeye konuşmaya hazırız dedi.

764989
YORUMLAR
loading
  ihlassondakika.com bağlantı verdiği sitelerin içeriğinden sorumlu değildir.