• ihlassondakika
  • ihlassondakika
  • +ihlassondakika
  • ihlassondakika
  • RSS
 

Çukurova Havaalanı sözleşmesi imzalandı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, "500 milyar dolar ihracat hedefleyen, ihracatın ithalatı karşılama oranı minimum yüzde 80 olarak tespit eden hükümet olarak, Çukurova bölgesinin en az yüzde 10 alması, 2023 yılında 50 milyar dolarlık sadece mal ihracatı yapan bölge olmasında bu havaalanı çok önemli etki oluşturacaktır" dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nda gerçekleştirilen, 'Çukurova Havalimanı Projesi Uygulama Sözleşmesi İmza Töreni'ne katıldı.

Bakan Yıldırım, imza töreni öncesi yaptığı konuşmada, 9 yılda aşağı yukarı 9 katrilyonluk havaalanı yatırımı yaptıklarını ve bunun 4 katrilyonunu yap-işlet ile gerçekleştirdiklerini söyledi. Türkiye'nin ihtiyaçlarının büyüdüğünü dile getiren Yıldırım, "Her şeyi bütçeden yapma imkanı zorlaşıyor.

Yaparsınız, yapamazsınız diye bir şey yok, ama geçmişte olduğu gibi projeler 20 sene de biter. Siz projeyi bitirdiğiniz zaman ihtiyaçlar değişmiş olur. O proje de o iş de ihtiyacı karşılamaktan uzak hale gelir" diye konuştu.

Mersin, Adana, Hatay ve Osmaniye'nin Türkiye'nin yeni zenginlik bölgesi haline geldiğine dikkati çeken Yıldırım, Türkiye'nin en önemli sorununun zenginlik noktalarını yurdun her tarafına yayamamış olması olduğunu anlattı.

"BU HAVZANIN BEREKETLİ TOPRAKLARININ ÜRÜNLERİ, DÜNYANIN HER TARAFINA TAŞINACAK"

Çukurova Havaalanı kararının verilirken çok tartışıldığını belirten Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Adanalılar, Mersinliler, Adana, Mersin muhabbeti epey zamanımızı aldı. Esasında bunları daha erken aşabilseydik biraz daha ileri bir konumda olabilirdik. Çukurova Havaalanı, Mersin'de yapılıyor diyorlar. Adana'ya 25 kilometre, Mersin'e 34 kilometre.

Mesafe bakımından Adana'ya daha yakın. Bu tartışmalar anlamsız, önemli olan bu bölgesel havaalanını en etkin şekilde kullanmak. Kazan-Tarsus'ta oluşturulacak turizm merkezi dolayısıyla bu havaalanının önemi gittikçe artacak. Bir uluslararası transfer merkezi haline gelecek. Bu havzanın bereketli topraklarının ürünleri başta Ortadoğu, Kafkaslar olmak üzere dünyanın her tarafına taşınacak.

" Krizin ilacının 'yatırım' olduğuna dikkati çeken Yıldırım, "Biz 2009'da krizin en şiddetli olduğu dönemde İstanbul-İzmir otoyolu ihalesini yaptık. Avrupa'nın en büyük, dünyanın 5 büyük projesi arasında yer alıyor. 2012 için felaket senaryoları üretenler Türkiye bakımından yine ters köşeye düşecekler. Aslında Türkiye'de kriz falan yok. Türkiye niye krize girmiyor diye krizi tutanlar var, krize girenler var."

İmza töreni sonrası Bakan Yıldırım, havalimanı projesinin 20 ayda bitirilmesine ilişkin proje sahipleriyle mutabakata vararak, projenin 20 ayda bitirileceğini bildirdi.

"ÇUKUROVA BÖLGESİNİ 50 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT YAPMASINDA BU HAVALİMANI ÇOK ÖNEMLİ"

Ekonomi Bakanı Çağlayan ise, Çukurova bölgesinin, önemli alt yapısına, tarım ürünlerine, sanayisine, ulaştırmada, lojistikteki önemine rağmen Türkiye ihracatından gerekli payı alamadığına dikkati çekerek, geçen yılın yapılan yaklaşık 135 milyar dolarlık ihracattan Çukurova bölgesindeki 4 ilin aldığı payın 5 milyar 270 milyon dolarla 3,9 pay aldığını belirtti.

Bölgenin ihracatta yakalaması gereken payın, Türkiye ihracatının en az yüzde 10'u olması gerektiğini anlatan Çağlayan, "500 milyar dolar ihracat hedefleyen, ihracatın ithalatı karşılama oranı minimum yüzde 80 olarak tespit eden hükümet olarak, Çukurova bölgesinin en az yüzde 10 alması, 2023 yılında 50 milyar dolarlık sadece mal ihracatı yapan bölge olmasında bu havaalanı çok önemli etki oluşturacaktır" dedi.

Çağlayan, geçen yıl Adana'ya 80 bin, Mersin'e ise 70 bin turistin geldiğini kaydederek, yapılacak bu havaalanının bu bölgeye gelecek turist sayısını attıracağını söyledi. Bugünkü yapısıyla Adana'nın 1 milyar 750 milyon dolar, Mersin'in 1 milyar 350 milyon dolar, Osmaniye'nin 133 milyon dolar, Hatay'ın 2 milyar dolar ihracat yaptığını kaydeden Çağlayan, bu rakamların ikiye katlanması gerektiğini, yapılacak yatırımlarla bölgenin yatırım ve üretim üssü olması gerektiğini ifade etti.

İLİŞKİLİ HABERLER
449807
YORUMLAR
loading

Mavi Kadın
Kadınların merak ettiği ve
ilgi duyduğu tüm konular
www.mavikadin.com

Tüm haber siteleri yepyeni anlayışla tek bir sitede. Oku.net ile Gazete oku
  ihlassondakika.com bağlantı verdiği sitelerin içeriğinden sorumlu değildir.
Reklamı Geç