• ihlassondakika
  • ihlassondakika
  • +ihlassondakika
  • ihlassondakika
  • RSS
 

Yeni memur maaşları ne kadar oldu, 2014 memur zammı oranları belli oldu mu, zamlı memur maaşları

Memur zam oranları belli oldu mu? 2013 Memur zamlar, yeni memur maaşları ne kadar oldu? Memmur maaş görüşmelerinden memurun istediği sonuç çıktı mı?

Memur maaş zamları belli oldu mu? 2013 memur maaş zammı görüşmelerinden istenilen sonuç çıkacak mı? memurun gözü kulağı bayram öncesi bu maaş görüşmelerinde. Maliye Bakanlığı, 2.5 milyon memurun beklediği 1 Ağustos'ta başlayacak zam pazarlığı için hazırlıklarını tamamladı. İki haftadır toplu sözleşmede belirlenecek zam oranı için çalışan Bakanlık bürokratları, pazarlık masasına enflasyon hedefi ile geliyor. Memura 2014 yılı için yüzde 5 olarak öngörülen enflasyon hedefini teklif etmeye hazırlanan bürokratlar pazarlık masasında bir puanlık daha artışa gitmeyi planlıyor. Maliye'den edinilen bilgilere göre ekonomi yönetimi iki yıl geçerli olacak zam teklifinde yüzde 3+3 oranında anlaşmaya varmayı hesaplıyor. 2014 yılında kamu işçisine birinci ve ikinci altı aylık dönemler için yüzde 3+3 oranında fark verilmesi de görüşmelerde belirleyici olacak. Pazarlık masasında sürpriz bir artışa gidilmeyerek Merkez Bankası'nın 2014 yılı enflasyon hedefinin yanı sıra artan personel giderlerine de vurgu yapılacak. Eşit işe eşit ücret kapsamında personel giderlerinin bu yıl sonunda 90 milyar liranın üzerine çıkması bekleniyor. Varlık barışında süre 3 ay daha uzayacak Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bugün sona erecek olan varlık barışı uygulamasına dair sürenin üç ay uzatılması için kararnamenin Bakanlar Kurulu'na gönderildiğini söyledi. İlgili yasada, Bakanlar Kurulu'na süreyi üç aya kadar uzatma yetkisi var.

Memur maaşlarına yapılan zam oranı (Zamlı memur maaşları)

Çalışma ve Soyal Bakanı Faruk Çelik memur maaşlarına yapılacak zam oranı ile ilgili hükümetle Memur-Sen arasında yürütülen zam pazarlığında anlaşamaya varıldığını açıkladı. Memur maaşlarının zamlı fiyatı ise taban aylığına Ocak 2014'ten itibaren 175 TL olarka belirlendi. Enflasyon farkı ise ödenecek

Memur maaşlarına yapılacak zam oranlarına göre 2015'te de zamlı memur maaşlarında yüzde 3+3 artış gerçekleştirilecek.

Hükümet ve memurlar arasında bir süreden beri süren görüşmeler sonrası rakamlar belli oldu. Memur tarafı yüzde 6+6'lık zam teklifinde bulunurken, hükümet teklifini 3+3 olarak açıklamıştı.

Hükümet, 2014 yılı için ilk 6 ay yüzde 3, ikinci 6 ay için yüzde 3'lük artış teklifinde bulunmuştu. Ancak bu teklif üzerine görüşmeler sabaha kadar sürmüştü. Memur- Sen taban maaşa 2014 için için yüzde 6+6, 2015 yılı için yüzde 6+6 artış yapılmasını istiyordu.

Konu ile ilgili açıklamayı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in yaptı. Bakan Çelik'ın açıklaması şöyle:

Bayram öncesi zam oranları:

* 2014- 2015 toplu sözleşme görüşmeleri mutabakatla sonuçlandı

* Ocak 2014'denitibaren geçerli olacak şekilde taban aylığına 175 TL zam yapılacaktır

* 2015'te birinci altı ayda yüzde 3, ikinci altı ayda yüzde 3 ve enflasyon farkı oluşursa enflasyon farkı ödenecek

* 2014'te öğretmenlerimize 150 TL eğitim öğretim tazminatı ödenecek

* 4/C'lilere aile yardımının yanında 2014 Ocak ayında iyileştirme vasfından 175 TL, 350 TL'lik bir iyileştirme gerçekleştirilecek

Hizmet kollarına gelince;

* Hakem heyetinin geçmiş yıl vermiş olduğu kazanımları krouyoruz.

İLİŞKİLİ HABERLER
571213
YORUMLAR
loading

Mavi Kadın
Kadınların merak ettiği ve
ilgi duyduğu tüm konular
www.mavikadin.com

Tüm haber siteleri yepyeni anlayışla tek bir sitede. Oku.net ile Gazete oku
  ihlassondakika.com bağlantı verdiği sitelerin içeriğinden sorumlu değildir.
Reklamı Geç