Üveit hastalığı kör ediyor
FriendFeed'de Paylaş
27.09.2011 10:54:53
Share to Twitter Share to Facebook

Aydın Göz Hastanesi sıkça rastlanan göz hastalıkları arasında yer alan üveit hastalığının özellikle yetişkinlerde daha sık görüldüğünü açıkladı.

Konuyla ilgili bilgi veren Aydın Göz Hastanesi hekimlerinden Op. Dr. Özlem Polatlı “Bu hastalık, ciddi görme kayıplarına neden olmakta ve hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçların yan etkileri olması nedeniyle, üveit hastalarının çok sıkı kontrol altında tutulması gerekmektedir” dedi.

Üveit’in, gözün içindeki damar tabakanın (uvea) iltihabı sonucu ortaya çıkan bir hastalık olduğunu kaydeden Aydın Göz Hastanesi Hekimlerinden Op. Dr. Özlem Polatlı, hastalık hakkında yaptığı açıklamada “Uvea gözün damarsal dokusu olduğundan tüm gözün damarsal beslenmesinden sorumludur. Uveadaki bir iltihap korneadan görme sinirine kadar tüm yapıları etkilediği gibi, görmeyi de ciddi şekilde tehdit eder. Üveit erişkinlerde daha çok görülen bir hastalıktır” dedi.

ÜVEİT HASTALIĞININ BELİRTİLERİ

Üveit hastalarında sıkça gözlemlenen hastalığın ilk belirtileri arasında; iriste damarlanma ve ödem, lensin arkasında vitrenin önünde iltihap hücreleri, gittikçe artan baş ağrıları, ışığa karşı hassasiyet, bulanık görme, göz küresinde veya çevresinde şiddetli ağrı, gözde kızarıklık, uçuşmalar, kamaşma, görmenin azalması, göz yaşarması, görüntüde oluşan lekelerin olduğu söyleyen Op. Dr. Polatlı, açıklamasında “Üveit hastalarının yüzde 30-40’ında üveitin nedeni tam olarak tespit edilemez. Üveitler virüsler, mantarlar ve parazitler gibi etkenlerle oluşabileceği gibi, vücuttaki bir hastalığın gözdeki belirtisi olarak da ortaya çıkabilir.

Bu yüzden çeşitli tahlillerle hastalıkları araştırmak gerekir. Üveitin tedavisinde ilaç ve göz damlaları kullanılır. Üveit tedavisi de hastalığın seyri gibi kişiye özeldir. Uygulanacak tedavide ilacın dozunun, uvea konusunda uzman ve tecrübeli hekimler tarafından belirlenmesi şarttır. Özellikle steroidli (kortizon) ve göz bebeğini büyüten damlalar sıklıkla kullanılmaktadır. Gözde daha derinlerde bulunan iltihaplarda sistemik (ağızdan) ilaçların kullanılması gerekebilmektedir. Bu ilaçlar ciddi yan etkileri olabilecek ve çok sıkı kontrol altında alınması gereken ilaçlardır” ifadelerine yer verdi.


EN ÇOK OKUNAN HABERLER
OKUMA LİSTESİ
Okuma Listesi, haber bağlantılarını daha sonra okuyabilmeniz için toplamanıza yardımcı olur.

AdIDM

Otelcenneti.com`da Marmaris bölgesinde yer alan otellerin tanıtıldığı, ve otel yorumlarının sunulduğu sayfa

Tüm haber siteleri yepyeni anlayışla tek bir sitede. Oku.net ile Gazete oku

Gazete Oku

Günlük gazete manşetleri, haber siteleri tek bir yerde
Gazetekolay.com
gümüş set
Türkiye'nin En Büyük Gümüş Mağazası Olan Gumusdunyasi.com Adresinden Gümüş Kolye ve Çeşitlerini Bulabilirsiniz.
rüya tabirleri islami
Türkiye'nin en iyi rüya tabirleri sözlüğü. Rüya tabirleri İslami arama motoru.
  • Ana Sayfa
  • Bize Ulaşın
  • Künye
  • Reklam
  • Gizlilik İlkeleri
  • Kullanım Şartları
  • FriendFeed
  • Facebook
  • Twitter
  • Yandex.Metrica