Sigaranın içindekiler mide bulandıracak!
FriendFeed'de Paylaş
30.09.2012 13:40:51
Share to Twitter Share to Facebook

Günde bir paket sigara içen bir insanın, 20 yıl boyunca vücudunda yaklaşık 7 kilogram katran birikirken sigaranın içindeki maddeleri okuyunca mideniz bunalacak.

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Yaşam Boyu Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen 'Sigara ve İnsan Sağlığı' konulu konferansta konuşan Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ersin Günay; sigarada, tuvalet temizleyici amanyokla birlikte, arsenik, egzoz, böcek ilacı gibi zararlı maddelerin bulunduğunu söyledi.

Günay, sigaranın hammaddesi olan tütünün, ister elde ister fabrikada işlenmiş olsun, zehirli bir bitki olduğunu belirterek, sigara içerisinde bulunan ve bağımlılık maddesi olan nikotinin, toplu iğne başı kadar olan miktarının insan damarına enjekte edilmesi durumunda ölüme neden olduğunu söyledi.

 Nikotinin normalde ziraatte tarım ilacı olarak kullanıldığını ifade eden Günay, sigaranın içerisinde metan, arsenik, egsoz (CO), roket yakıtı, boya, tuvalet temizleyicisi olan amonyak, böcek ilacı, mum yağı, kadmiyum ve bütan gibi zararlı maddelerin bulunduğunu dile getirdi.

Günde bir paket sigara içen bir insanın vücudunda 3 ayda 90 gram, 20 yılda ise 7 kilogram katran biriktiğini ifade eden Günay, katranda bilinen 63 tane kanser yapıcı madde olduğunu kaydetti.

Dünyada bir milyarın üzerinde sigara içen insan olduğunu ve her yıl 5 milyon insanın sigara ile ilişkili hastalıklar nedeniyle hayatını kaybettiğini ifade eden Günay, 2025-2030 yılları için bu rakamın 10 milyona yükseleceği yönünde öngörülerin varolduğunu anlattı.

Ersin Günay, Dünya Sağlık Örgütü'nün raporuna göre, sigara üreticilerinin gelişmiş ülkelerdeki yasaklardan dolayı sigara satamadıklarını, yüksek katranlı ve yüksek nikotinli sigaraları gelişmemiş ülkelerin pazarına sürdüklerini belirtti.

Günay, sigaranın insan sağlığı üzerindeki zararlı etkileriyle ilgili şunları söyledi: "Sigara dumanı ağız, dil, boğaz, yemek borusu, nefes borusu, akciğerler ve mideye doğrudan ulaşır. Dumanın içindeki zararlı maddeler de saniyeler içinde kalp, beyin, kan damarları, böbrekler, mesane gibi pek çok organa ulaşır ve zarar verir. Sigaraya bağlı olarak bağımlılık, kanserler, enfeksiyonlar, anatomik ve fizyolojik bozukluklar, genetik bozukluklar ve alerjiye duyarlılık gibi hastalıklar ortaya çıkmaktadır."


EN ÇOK OKUNAN HABERLER
OKUMA LİSTESİ
Okuma Listesi, haber bağlantılarını daha sonra okuyabilmeniz için toplamanıza yardımcı olur.

AdIDM

Otelcenneti.com`da Marmaris bölgesinde yer alan otellerin tanıtıldığı, ve otel yorumlarının sunulduğu sayfa

Tüm haber siteleri yepyeni anlayışla tek bir sitede. Oku.net ile Gazete oku

Gazete Oku

Günlük gazete manşetleri, haber siteleri tek bir yerde
Gazetekolay.com
gümüş set
Türkiye'nin En Büyük Gümüş Mağazası Olan Gumusdunyasi.com Adresinden Gümüş Kolye ve Çeşitlerini Bulabilirsiniz.
rüya tabirleri islami
Türkiye'nin en iyi rüya tabirleri sözlüğü. Rüya tabirleri İslami arama motoru.
Teknoloji Haberleri
Teknoloji Haberleri

MaxiCep.Com
Güncel haberler ve Android, Windows Phone haber ile mobil içerikli forum.
  • Ana Sayfa
  • Bize Ulaşın
  • Künye
  • Reklam
  • Gizlilik İlkeleri
  • Kullanım Şartları
  • FriendFeed
  • Facebook
  • Twitter
  • Yandex.Metrica