Muhteşem Yüzyıl 69.bölüm canlı izle Muhteşem Yüzyıl son bölüm izle (son hafta bölümü)
FriendFeed'de Paylaş
17.10.2012 23:15:45
Share to Twitter Share to Facebook

HABER ETİKETLERİ: muhteşem yüzyıl 69.Bölüm, muhteşem yüzyıl 69.Bölüm full izle, muhteşem yüzyıl 69.Bölüm tek parça izle, muhteşem yüzyıl son bölüm izle, muhteşem yüzyıl son bölüm, muhteşem yüzyıl yeni bölüm izle, muhteşem yüzyıl 70.Bölüm fragmanı izle, muhteşem yüzyıl 70. Bölümü Finali full izle, muhteşem yüzyıl 2012 yeni sezon izle, muhteşem yüzyıl 70 yeni bölümü izle, muhteşem yüzyıl 70. son bölüm fragmanı hd full izle seyret indir

YAYINLANAN BÖLÜMÜ FULL VE HD İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ....

Muhteşem Yüzyıl’ın yeni bölümünde Mimar Sinan’ı efsane olmaya yönlendiren bir güzelliğe de şahit olacağız. Bugüne kadarki bölümlerde Kanuni Sultan Süleyman’ın “Benim ay yüzlü sevgilim” diyerek hitap ettiği Mihrimah Sultan’ın büyümüş ve Türk mimarisinin en büyük ustası Mimar Sinan’ı divane eden halini göreceğiz.

Muhteşem Yüzyıl’ın yeni bölümünde Mimar Sinan’ı efsane olmaya yönlendiren bir güzelliğe de şahit olacağız. Bugüne kadarki bölümlerde Kanuni Sultan Süleyman’ın “Benim ay yüzlü sevgilim” diyerek hitap ettiği Mihrimah Sultan’ın büyümüş ve Türk mimarisinin en büyük ustası Mimar Sinan’ı divane eden halini göreceğiz.

İşte Mihrimah Sultan’a olan aşkının Mimar Sinan’a yaptırdığı muhteşem ve bir o kadar inanılmaz eser.
Mihrimah ismi aslına Mihr-ü Mah yani Farsça da Güneş ve Ay demektir. Mihrimah Sultan 17 yaşına geldiğinde, ki o zamanlar için evlendirilmesi uygun olan bir yaş, iki talibi çıkar. Biri Diyarbakır valisi Rüstem Paşa, diğeri ise Saray’ın baş mimarı Mimar Sinan. Padişah Sinan’ın evli ve 50 yaşında olması nedeniyle gözünden sakındığı kızını Rüstem Paşa ile evlendirir. Fakat Sinan, Mihrimah Sultan’a deliler gibi aşıktır. Bir gün Mimar Sinan’dan Üsküdar’a Mihrimah Sultan adına bir cami yapması istenir. 1540 yılında inşa etmeye başlar ve 1548 yılında tamamlar. Bahsi geçen bu cami 2 Minareli olup padişah fermanı ile yaptırılmıştır. Fakat bu eserden tam 14 yıl sonra Mimar Sinan Edirnekapı’da İstanbul’un en ıssız yerlerinden birinde bir cami daha yapmaya başlar. Ve bu camiyi bir padişah fermanı olmadan yapar. Ve onun da adı Mihrimah Sultan Camii’dir.
Mimar Sinan’ın Mihrimah Sultan aşkı ve muhteşem sanatının birleşimi bu cami bittiğinde anlaşılır. Derler ki, Üsküdar’daki Mihrimah Sultan Camii ile Edirnekapı’daki Mihrimah Sultan Camii’ni aynı anda görebileceğiniz bir yer tespit edin. Günbatımında (yılın sadece bir gününde, ki o gün 21 Mart; gece ile günün birbirine eşit olduğu gündür) şu muhteşem manzara görülür: Edirnekapı Camii’nin tek minaresinin arkasından güneş batarken Üsküdar’daki caminin minareleri arasından ay doğmaktadır!
En tüyler ürperteni ise o muhteşem manzaranın göründüğü gün olan 21 Mart, Mihrimah Sultan’ın da doğum günüdür.


EN ÇOK OKUNAN HABERLER
OKUMA LİSTESİ
Okuma Listesi, haber bağlantılarını daha sonra okuyabilmeniz için toplamanıza yardımcı olur.

AdIDM

Otelcenneti.com`da Marmaris bölgesinde yer alan otellerin tanıtıldığı, ve otel yorumlarının sunulduğu sayfa

Tüm haber siteleri yepyeni anlayışla tek bir sitede. Oku.net ile Gazete oku

Gazete Oku

Günlük gazete manşetleri, haber siteleri tek bir yerde
Gazetekolay.com
gümüş set
Türkiye'nin En Büyük Gümüş Mağazası Olan Gumusdunyasi.com Adresinden Gümüş Kolye ve Çeşitlerini Bulabilirsiniz.
rüya tabirleri islami
Türkiye'nin en iyi rüya tabirleri sözlüğü. Rüya tabirleri İslami arama motoru.
  • Ana Sayfa
  • Bize Ulaşın
  • Künye
  • Reklam
  • Gizlilik İlkeleri
  • Kullanım Şartları
  • FriendFeed
  • Facebook
  • Twitter
  • Yandex.Metrica