• ihlassondakika
  • ihlassondakika
  • +ihlassondakika
  • ihlassondakika
  • RSS
 

Anadolu lisesi kontenjanları - 2013 lise ek kontenjan boşlukları ve sayıları açıkları

Anadolu Lisesi, Anadolu Öğretmen Lisesi ve Fen Liseleri kontenjanları belli oldu mu? Öğrenciler kontenjanları öğrenmek istiyor.

Okul kontenjanları için buraya tıklayın! Öte yandan 2013 SBS sonuçlarına göre Bozyaka Özel Yamanlar Ortaokulu öğrencisi Mustafa Kaan Ültemek, 499.775 puan ile Türkiye 4.'sü ve İzmir 1.'si oldu. Özel Yamanlar Işık Ortaokulu öğrencisi Mehmet Akif Akgül ise 499.190 puan ile Türkiye 17.'liği ve İzmir 3.'lüğü elde etti. Başarılı öğrenciler, Özel Yamanlar Fen Lisesi'ni tercih edeceklerini, gelecekte de başarılı birer doktor olarak insanlığa hizmet etmek istediklerini belirtti. Özel Yamanlar Eğitim Kurumları Genel Müdürü Sebahattin Kasap, yaptığı açıklamada, "2013 SBS sonuçlarına göre Yamanlar okullarından ilk yüzde 5 öğrencimiz yer aldı. Geçen hafta açıklanan LYS'de de ilk yüzde 10'da 65 öğrencimiz derece elde etmişti. Başarılarımız artarak devam edecek." dedi. Bu arada 2013 Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sonuçlarına göre Özel Alparslan Ortaokulu öğrencisi Ahmet Batuhan Bayraktar, Trabzon birincisi oldu. Sınavdaki bütün soruları cevaplayarak 700 tam puan alan Ahmet Batuhan Bayraktar, yerleştirme puanında 496,025'e ulaştı. Trabzon Özel Alparslan Ortaokulu öğrencisi Ahmet Batuhan Bayraktar, SBS'de 496,025 yerleştirme puanı ile Trabzon birincisi ve Türkiye 198'incisi oldu. Özel Alparslan ortaokulu Müdürü Ahmet Koç, programlı ve disiplinli olarak çalışmanın meyvelerini topladıklarını belirtti. Koç, Trabzon'da yıllarca eğitim alanında büyük başarılara imza attıklarını dile getirerek, "SBS yerleştirme puan türünde Trabzon genelinde ilk 10'da 3 derece çıkarma başarısını gösterdik. Bu derecenin altında okul olarak programlı, disiplinli ve teknik çalışmamız yatıyor." dedi.

SBS'de Türkiye 198''incisi ve Trabzon birincisi olan Ahmet Batuhan Bayraktar ise elde ettiği başarıdan dolayı sevinçli olduğunu anlattı. Bayraktar, hedefinin iyi bir gelecek olduğunu belirterek, "Böyle bir başarı elde etmekten dolayı mutluyum. Okuldaki ve dershanedeki öğretmenlerime ve aileme teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Öte yandan Sınav sonuç kâğıdını doğru okumak ve tercihte bulunmak, sınav kadar zor. Hangi bölüme, hangi puanla yerleşeceğini, üniversitelerin imkânlarını, özel şartları bilmeden, ölü tercih yapmadan bir seçimde bulunmak için sınav kâğıdınızdaki bilgilerin ne anlama geldiğini iyi bilmeniz gerekir. Tercih yaparken izlemeniz gereken 7 adım var. Bu adımları dikkatle atın ve listenizi kontrol edin.

Bilinçli tercih yapmak için öncesinde mutlaka ön hazırlık yapın. Her sene ön hazırlığı olmayan öğrenciler zaman darlığının da  etkisi ile yanlış tercihlerde bulunabiliyorlar.  Sınava gİren 500 bİn aday bölümden memnun kalmıyor Üniversite giriş sistemini yeniden sınava giren 500 bine yakın üniversite öğrencisinin tıkadığı tespit edildi. Liseden mezun aday sayısı ile üniversite kontenjan sayısı eşit, ancak   daha önceki yıllarda yerleştirilemeyenlerle yanlış tercih yapıp yeniden üniversite sınavına giren adaylar sistemi kilitliyor. YÖK, 500 bin öğrencinin bir kısmının ön lisanstan yüksek lisans bölümlerine geçmek isterken büyük kısmının ise yanlış tercih kurbanı olduğunu belirledi. Adaylara sınav öncesi verilebilecek iyi rehberlik hizmetleriyle bu sorun en aza indirilmeye çalışılıyor. Böylelikle hem üniversite önünde yığılmaların önlenmesi, hem de adaylar için zaman ve ekonomik kayıpların en aza düşürülmesi hedefleniyor.

İLİŞKİLİ HABERLER
567476
YORUMLAR
loading

Mavi Kadın
Kadınların merak ettiği ve
ilgi duyduğu tüm konular
www.mavikadin.com

Tüm haber siteleri yepyeni anlayışla tek bir sitede. Oku.net ile Gazete oku
  ihlassondakika.com bağlantı verdiği sitelerin içeriğinden sorumlu değildir.
Reklamı Geç