• ihlassondakika
  • ihlassondakika
  • +ihlassondakika
  • ihlassondakika
  • RSS
 

Almanya'da sel alarmı

Almanya'da Noel tatili boyunca havaların sıcak geçmesine bağlı olarak yağan yağmur ve kar erimesiyle birlikte nehir seviyeleri de bir hayli yükseldi.

Bazı bölgelerde sel suları görülmeye başlarken, nehirlerdeki gemi trafiği de sınırlı olarak yapılabiliyor.

Almanya son yılların en sıcak kış günlerini yaşıyor. Noel tatili süresince ülkenin bazı yerlerinde termometreler 20 dereceyi gösterirken, soğuk hava ve şiddetli kış şartlarından eser görülmüyor.

Rita adı verilen sıcak hava dalgası beraberinde ülkeye yağmur getirirken, daha önce yağan karlar da erimeye başladı. Böylelikle nehirlerdeki su seviyesi yükseldi.

Karlsruhe şehrinde bulunan Sel İzleme Merkezi, Main nehrinin Baden Württemberg eyaletindeki Wertheim bölgesinde suların iyice yükseldiğine dikkat çekti.

Bavyera eyaletindeyse Main ve Tuna nehirleri yer yer taşarak yakınlardaki tarlaları sular altında bıraktı. Hessen eyaletinden geçen Rhein nehri de benzer manzaraların yaşanmasına neden oldu.

GEMİ SEFERLERİ AKSIYOR

Bununla birlikte Rhein nehrindeki su seviyesinin kritik yükseklik olan 7,5 metreye ulaştığı ve nehir üzerindeki gemi seferlerinin de kontrollü olarak yapıldığı bildirildi. Nehrin Maxau ve Düsseldorf bölümdeyse durumun ciddi olduğu belirtiliyor.

Aynı şekilde Thüringen, Saksonya ve Sachsen-Anhalt eyaletlerinden de alarm sinyalleri geldiğini belirten Sel İzleme Merkezi, önümüzdeki saat ve günlerde sel tehlikesinin artacağını kaydetti.

HAVALAR KISMEN SOĞUYACAK

Öte yandan Offenbach kentinde bulunan Alman Meteoroloji Merkezi DWD, havaların haftasonundan itibaren kısmen soğuyacağını açıkladı. DWD'ye göre sıcaklıklar 2 ile 10 derece arasında seyredecek.

Özellikle kuzey ve doğu bölgelerinde soğuklar etkisini artıracak. Kurum, cuma gününden itibaren yollarda yeniden buzlanma görülebileceğine de dikkat çekti. Yüksek yerlerde de zaman zaman kar yağışı görülebileceğine işaret etti.

İLİŞKİLİ HABERLER
522816
YORUMLAR
loading

Mavi Kadın
Kadınların merak ettiği ve
ilgi duyduğu tüm konular
www.mavikadin.com

Tüm haber siteleri yepyeni anlayışla tek bir sitede. Oku.net ile Gazete oku
  ihlassondakika.com bağlantı verdiği sitelerin içeriğinden sorumlu değildir.
Reklamı Geç