• ihlassondakika
  • ihlassondakika
  • +ihlassondakika
  • ihlassondakika
  • RSS
 

Akademisyen maaşlarına zam geliyor

Sanayi Bakam Fikri Işık, binlerce üniversite hocasının maaşının artacağım ve özlük haklarının iyileştirileceğini söyledi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, profesörden doçente, doçentten araştırma görevlisine kadar binlerce öğretim üyesinin maaşına zam yapılacağını söyledi. Bakan Işık, üniversite hocalarına performansa dayalı ilave ödeme de yapılacağını açıkladı. Üniversitelerdeki öğretim görevlileri 2002′den beri maaşlarında iyileştirme yapılmasını istiyordu, özellikle başlangıç maaşı, akademisyenliğe olan ilgiyi azaltıyordu. Çünkü üniversitede bir uzman yardımcısı 4 bin liraya yakın maaş alırken, araştırma görevlisi 2 bin -2 bin 200 lira arasında maaş alıyor. Bu yüzden araştırma görevlileri üniversitelerden ayrılıyordu. Bu konu toplu sözleşme görüşmelerinde gündeme gelmişti.

Sonuç alınamayınca sonraya bırakılmıştı. Çalışmada son aşamaya gelindiğini belirten Sanayi Bakam Fikri Işık, binlerce üniversite hocasının maaşının artacağım ve özlük haklarının iyileştirileceğini söyledi. Bakan Işık, üniversite hocalarına performans bazlı ilave ödeme yapılacağının müjdesini verdi.

Memur-Sen, hocalara 2014-2015 Ocak itibarıyla 729 artı 729 TL olmak üzere toplam 1458 TL zam yapılması gerektiğini Başbakan'a iletmişti. Memur-Sen tarafından YÖK'te görev yapan akademisyenlerin çalışma şartlarının düzeltilmesi ve maaş zammı ile ilgili bir rapor sundu. Somut talepleri YÖK tarafından da kabul edilen rapor için son kararı Bakanlar Kurulu verecek. Bu ay içerisinde TBMM'ye sunulması beklenen çalışmada 114 bin öğretim görevlisi için iyi haber çıkmadı.

İLİŞKİLİ HABERLER
580643
YORUMLAR
loading

Mavi Kadın
Kadınların merak ettiği ve
ilgi duyduğu tüm konular
www.mavikadin.com

Tüm haber siteleri yepyeni anlayışla tek bir sitede. Oku.net ile Gazete oku
  ihlassondakika.com bağlantı verdiği sitelerin içeriğinden sorumlu değildir.
Reklamı Geç