• ihlassondakika
  • ihlassondakika
  • +ihlassondakika
  • ihlassondakika
  • RSS
 

Ergenekon dava dosyası Yüce Divan'da

Ergenekon dava dosyası Yüce Divan'da

Ergenekon davasında yargılanan eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ, Dursun Çiçek, Hasan Iğsız ve Nusret Taşdeler'in de aralarında bulunduğu 19 kişinin Yüce Divan'daki yargılanma süreci başlıyor.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, Yüce Divan sıfatıyla, İlker Başbuğ ile 19 kişi hakkındaki 'Ergenekon' davasıyla ilgili dosyanın ön incelemesini yapacak. Konuyla ilgili ön inceleme, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme, silahlı terör örgütü kurma veya yönetme, silahlı terör örgütüne üye olmak suçlarından sanık Mehmet İlker Başbuğ ve diğer 18 sanığın yargılanmaları" olarak gündeme alındı.

Gündeme alınacak diğer bir başlık ise, "Tüzük ve programının kimi bölümlerinin, Anayasanın 3., 68/4 ve 22.4.1983 tarihli ve 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanununun 78., 79/a, 80. 81., 82., 83., ve 96. maddelerine aykırılığı nedeniyle Türkiye Kürdistan Demokrat Partisinin, 2820 sayılı kanunun 101 maddesini birinci fıkrasının (a) bendi gereğince kapatılmasına karar verilmesi talebi" olacak.

811909
YORUMLAR
loading
  ihlassondakika.com bağlantı verdiği sitelerin içeriğinden sorumlu değildir.